Cris Froese Pics

Złota Polska Jesień na Torfowiskach pod Zieleńcem

20-21-22 listopada 2020 r.

Moje pierwsze warsztaty w Górach Stołowych okazały się Hitem! To był strzał w dziesiątkę. W końcu znalazłem coś co idealnie umiem robić: uczyć innych fotografii i unikatowego spojrzenia na świat.

Tym razem spotykamy się w innym unikatowym na skalę światową miejscu a mianowicie na Torfowisku pod Zieleńcem i Górach Bystrzyckich. Niezwykłe, dzikie miejsce z bogatą florą i fauną ale też bogate w unikatowe, klimatyczne miejscówki. Idealne właśnie jesienią. Zobaczcie na zdjęciach 🙂

Na Torfowisku sfotografujemy wschód słońca w porannych mgłach i skarby nocnego nieba późną nocą. Tuż przed warsztatami przypada maksimum jednego z najefektowniejszych rojów meteorów w roku a mianowicie Leonidów. Oprócz tego księżyc będzie tuż po nowiu a więc warunki do obserwacji będą idealne. Jeśli dodam, że Torfowisko to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce (wg. darksky.netzel.pl) to już wiecie, że będzie działa się magia 😀

Oprócz tego sfotografujemy Torfowisko w porannej inwersji z wierzchołków Gór Orlickich. Kolejne świetne miejsce, które odwiedzimy to Bobrowniki Stare (tzw. Spalony Dom). Zawsze żartuję, że inwersja zdarza się tam minimum 250 dni w roku, a jelenie i sarny hasają w zasięgu ręki 😀 Z tego miejsca sfotografujemy cienki sierp księżyca ze światłem popielatym z widokiem na Góry Bardzkie, które niesamowicie się piętrzą kiedy patrzymy z Bobrowników Starych. Na koniec zrobimy klimatyczną nocną fotografię Schroniska pod Muflonem z konstelacją Oriona w tle i w świetle ogniska. Na Muflonie stacjonuje mój duży teleskop. Jeśli warunki pozwolą to pobawimy się i nim też 😀

No właśnie, może trochę o samej bazie warsztatów czyli Muflonie. Odkąd tym miejscem zaczęli się opiekować Tadziu i Aga odzyskało ono swój dawny blask. A nawet powiem więcej: Stało się jednym z najfajniejszych schronisk w Polsce. Od gospodarzy mamy zapewnienie o pełnym wsparciu i współpracy. Do schroniska jest dojazd autem a przy nim parking. Pokoje będą tak jak w Stołowych 2-osobowe. Warsztaty teoretyczne i prace na kompach będziemy prowadzili w przestronnej Sali Muflonowej. To właśnie podczas pierwszej edycji warsztatów okazało się, że jestem całkiem dobrym nauczycielem, dlatego jeśli „kulejecie” w obróbce to te warsztaty są jak najbardziej dla Was!

Bardzo ważne info: Ograniczam ilość miejsc na Warsztatach do 8 (10 to za dużo i nie mógłbym poświecić każdemu tyle czasu ile chcę 🙂 )

Plan warsztatów w Górach Bystrzyckich i Orlickich „Złota Polska Jesień na Torfowiskach pod Zieleńcem”:

Piątek, 20 listopada:

 • Po południu przyjazd i zakwaterowanie uczestników w Schronisku pod Muflonem.
 • Zachód słońca na Muflonie. Tworzymy fotografię, która posłuży nam do nauki na początku zajęć z obróbki.
 • Integracja uczestników przy ognisku na Muflonie.
 • Fotografia nocna Muflonu z ogniskiem i Orionem w tle. Przewiduję bardzo ciekawy, kreatywny i unikatowy kadr, który mam w głowie od dawna i który miałem zrobić sam ale się z Wami nim podzielę, ale to już niespodzianka. Będę w praktyce mówił i tłumaczył jak poprawnie naświetlać nocne kadry. Pobawimy się też teleskopem 😀

Sobota, 21 listopada:

 • Wschód słońca na Torfowisku pod Zieleńcem. Fotografowanie porannych mgieł i wschodzącego słońca, które tworzą tzw. „lasery”. Wejdziemy trochę głębiej w Torfowisko, odwiedzimy klimatyczny pomost, wiatkę z ogniskiem, czerwone strumyki, lodospady i magiczny las o poranku.
 • Po wschodzie wycieczka fotograficzna w Góry Orlickie. Bardzo ważny element warsztatów! Podczas wycieczki będziemy natrafiać i odszukiwać miejsca warte sfotografowania. Powiem na co zwracać uwagę, jak patrzeć by znaleźć ciekawe nietypowe i magiczne kadry. Moim zdaniem jest to kluczowy element mojej fotografii i coś co odróżnia mnie od innych. To umiejętność dostrzeżenia czegoś cennego tam gdzie inni przejdą obojętnie i umiejętne tego sfotografowanie. Tego naprawdę można się choć częściowo nauczyć 🙂 Po dotarciu sfotografujemy panoramę Torfowisk z przepięknym kościółkiem św. Anny na pierwszym planie.
 • Po powrocie czas wolny (ok. 2 godziny)
 • Po południu nauka praktyczna wywoływania zdjęć z RAW’a (Sala Muflonowa, ja pracuję na projektorze a Wy na swoich kompach)
 • Wieczorem i w nocy fotografia nocna na Torfowisku. To będzie petarda i magia w czystej postaci, tego punktu nie mogę się doczekać najbardziej 🙂

Niedziela, 22 listopada

 • Wschód Słońca na Spalonym Domu (Bobrowniki Stare). Jest stąd piękny widok na okoliczne pasma górskie no i słońce wychodzi w idealnym miejscu na porannymi inwersjami.  Będziemy się uczyć bardzo ważnej rzeczy w fotografii: Szukanie i łapanie światła.
 • Po powrocie nauka praktyczna jak nadać zdjęciom końcowy „look” ( czyli całe czary mary 😀 )
 • Po południu omówienie wybranych zdjęć uczestników i poprawki na żywo.
 • Wieczorem wyjazd do domów (ja mam blisko więc jadę rowerem).

Plan warsztatów może ulec zmianie w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Wszystkie zmiany będą ustalane wraz z uczestnikami na bieżąco.

W przerwach między wyjściami w plener odbywać się będą warsztaty z obróbki, podczas których nauczymy się przede wszystkim filozofii wyjścia w plener. Powiem Wam, czym kieruję się podczas planowania kadrów. Omówimy też kompozycję zdjęć, obróbkę zdjęć z RAW’ów. Pokażę Wam jak wykorzystać każde warunki bo każde nawet pozornie najgorsze warunki mogą stać się atutem, co udowodniliśmy podczas pierwszych warsztatów w Stołowych 🙂

Zagadnienia teoretyczne będą obejmować takie tematy jak:

 1. Sprzęt (w tym również stary sprzęt, który świetnie nadaje się do tego rodzaju fotografii, jest tani i ma super jakość) Pokażę Wam i omówię mój cały arsenał a jest on spory 😀 (włącznie z teleskopem 🙂 )
 2. Kluczowe ustawienia aparatu takie jak przysłona, czas naświetlania, ISO, balans bieli.
 3. RAW i jego obróbka
 4. Spojrzenie na fotografię i styl życia
 5. Kontekst w fotografii (jak nadać fotkom charakter i znaczenie i uczynić je wyjątkowymi)
 6. Łapanie światła
 7. Efektywne i kreatywne kadrowanie
 8. Perspektywa, jej rodzaje i wykorzystanie w kreatywnej fotografii
 9. Inspiracje
 10. Doświadczenie
 11. Planowanie czyli jak wpadam na te szalone pomysły 😀
 12. Interpretacja i obróbka fotografii
 13. Prezentacja w internecie i druk fotografii
 14. Fotografia telefonem.

Jeśli macie zdjęcia które chcielibyście omówić to zabierzcie je ze sobą (najlepiej na pendrivie).

Wymagany sprzęt:

Każdy uczestnik musi posiadać ze sobą własny sprzęt fotograficzny, statyw, naładowaną czołówkę, laptop lub komputer z oprogramowaniem do obróbki zdjęć (Photoshop oraz Camera RAW lub Lightroom). Ja będę pracował i pokazywał co robię na dużym ekranie.

Noclegi i opłaty:

 • Noclegi w Schronisku pod Muflonem, każdy uczestnik wykupuje sam po przyjeździe na miejsce w piątek. Miejsca są zarezerwowane w pokojach 2 i 3 osobowych. Cena promocyjna za dobę to 35zł.
 • Jest opcja wyżywienia.
 • Wstępy i parkingi dla uczestników oraz ich osób towarzyszących są bezpłatne.

Ilość miejsc: 8

Cena: 459 zł

w cenie:

 • 3-dniowe warsztaty praktyczne i teoretyczne prowadzone przez Crisa Froese
 • Łącznie 6 wyjść na fotografowanie.
 • Cena nie obejmuje noclegu, wyżywienia i ubezpieczenia.

Ubezpieczenie:

 • Ubezpieczenie, jeśli potrzebne każdy uczestnik załatwia we własnym zakresie.

Uprzejmie proszę o dokładne zapoznanie się z regulaminem rezerwacji oraz samych Warsztatów.

  REGULAMIN WARSZTATÓW:
  1. Zapisy na Warsztaty
  1.1. Zapisy prowadzone są przez oficjalną stronę www.crisfroesepics.com w zakładce warsztaty. Formularz zgłoszeniowy poniżej na stronie pod regulaminem.

  1.2. Dane potrzebne do zapisu na warsztaty:

  a) Imię i Nazwisko

  b) Email

  c) Telefon

  1.3 *Wysyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją twojego zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania i przesłania Ci mojej odpowiedzi. Informujemy, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest portal crisfroesepics.com

  2. OPŁATY:

  2.1 Potwierdzeniem zapisów jest wpłata wpisowego w wysokości 459 zł w ciągu 5 dni od dokonania zapisu na konto, które otrzymacie Państwo w odpowiedzi na maila ze zgłoszeniem.

  2.2. W przypadku braku opłaty w niżej wymienionym terminie osoba zostaje skreślona z listy uczestników i na jej miejsce wpisywana jest osoba z listy rezerwowej.

  3. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania warsztatów w przypadku nie uzbierania się minimalnej liczby osób (6 osób) bądź sytuacji losowej. Uczestnicy zostaną o tym poinformowani drogą mailową lub telefoniczną. W tym przypadku Organizator zwraca uczestnikom całość wniesionej opłaty.

  4. Podczas warsztatów będą wykonywane zdjęcia ogólne, służące promocji crisfroesepics.com. Osoba zapisująca się na wydarzenie wyraża zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach marketingowych (profil Facebook, instagram, strona internetowa organizatora lub prowadzącego warsztaty Crisa Froese )

  5. Organizator nie odpowiada za uszkodzenia sprzętu w trakcie warsztatów

  6. Organizator nie odpowiada za działanie sił wyższych np. pogody która uniemożliwi przeprowadzenie zajęć w terenie. W takim przypadku zostaną przeprowadzone zajęcia teoretyczne.

  7. Osoba dokonująca rezerwacji oświadcza tym samym, że zapoznała się z regulaminem wydarzenia,

  8. Osoby które w trakcie trwania warsztatów zrezygnują z dalszego uczestnictwa nie mają prawa do zwrotu wpłaty.

  9. Organizator nie odpowiada za szkody wyrządzone przez uczestnika warsztatów,

  10. Organizator zastrzega sobie prawo do rozwiązania umowy z uczestnikiem który zachowuje się w sposób agresywny względem innych uczestników lub naraża siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

  11. Osoba zgłaszająca udział w warsztatach oświadcza tym samym, że jej stan zdrowia pozwala na uczestnictwo w warsztatach.

  12. Wszelkie zmiany lub informacje o rezygnacji z warsztatów przyjmujemy wyłącznie drogą mailową.